eşya depolamaevden eve nakliyat

Jak leczyć nietrzymanie moczu?

getty_rr_photo_of_womans_feet_in_public_restroom

źródło: webmd.com

Problem nietrzymania moczu dotyczy wielu ludzi w każdym wieku. Mogą się z nim zmagać osoby zarówno osiemdziesięcioletnie, unhealthy jak i trzydziestokilkuletnie, rx kobiety i mężczyźni. Niestety w naszym kraju jest to nadal temat tabu i wstydzimy się poprosić o pomoc lekarza. Wielu ludzi przeżywa męczarnie w samotności, nie wyjawiając tego kłopotu nawet najbliższej rodzinie.

Ważne jest to, aby uświadomić sobie, że nietrzymanie moczu jest chorobą, którą można leczyć. Nieleczona prowadzi do wielu powikłań zdrowotnych. Nie tylko fizycznych, ale i psychicznych, ponieważ osoby cierpiące na to schorzenie unikają kontaktu z przyjaciółmi i znajomymi. Coraz częściej skracają spotkania towarzyskie i zamykają się w domu ze swoim kłopotem. Takie zachowanie może prowadzić do frustracji i depresji.

Walka z chorobą jest uzależniona od jej rodzaju. Podstawowymi typami przewlekłego nietrzymania moczu są: wysiłkowe nietrzymanie moczu, nietrzymanie moczu z nagłym parciem i nietrzymanie moczu z przepełnienia.

Najczęściej spotykanym typem jest ten pierwszy, czyli wysiłkowe nietrzymanie moczu. Osłabione mięśnie miednicy pozwalają na wyciek moczu z pęcherza podczas wysiłku fizycznego, nawet podczas kichania, śmiania się, lub podnoszenia cięższych rzeczy.

Nietrzymanie moczu u kobiet

na pęcherz moczowy dla kobiet

Nietrzymanie moczu przyczyny

Przyczyną nietrzymania moczu z naglącym parciem jest nieprawidłowa i nadmierna aktywność mięśni pęcherza. Wtedy to pacjent czuje bardzo silną potrzebę natychmiastowego oddania moczu, przez co dochodzi do jego wypływu już po kilku sekundach. Najczęściej zdarza się to podczas zmiany pozycji ciała, lub usłyszenia dźwięku lejącej się wody. Nierzadko do wycieku z pęcherza dochodzi podczas stosunku płciowego. Pora dnia, ani nocy nie mają wpływu na większe, lub mniejsze natężenie objawów. Przyczynami tej choroby mogą być zapalenie pęcherza, choroby neurologiczne, a u mężczyzn także choroby gruczołu krokowego.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn

na pęcherz moczowy dla męzczyzn

Nietrzymanie moczu z powodu przepełnienia pęcherza jest spowodowane przeszkodą w odpływie moczu z pęcherza, który jest wypełniony i często bardzo rozciągnięty. Mocz wycieka stale lub okresowo dzieje się to bezwiednie. Z tym kłopotem spotykają się najczęściej mężczyźni z powiększonym gruczołem krokowym. Przeszkoda w odpływie moczu oprócz jego nietrzymania może spowodować rozwój nefropatii zaporowej.

Nietrzymanie moczu może również występować przemijająco a jego przyczynami mogą być zarówno zapalenie pęcherza, jak i leki moczopędne, lub rozluźniające mięśnie. Spotkać się z nim mogą osoby nadużywające napoi alkoholowych, a także pijące soki cytrusowe, które są w stanie podrażniać pęcherz moczowy.

Leki na nietrzymanie moczu

W przypadku zaobserwowania takich dolegliwości należy skonsultować się z lekarzem, który zleci wykonanie odpowiednich badań i dobierze formę terapii. U większości pacjentów, którzy cierpią na zakażenie dróg moczowych, wystarczy kuracja antybiotykami, lub chemioterapeutykami. W tym czasie zalecane jest przyjmowanie większej ilości płynów, które mają za zadanie wypłukać bakterie z organizmu pacjenta.

Nietrzymanie moczu operacja

Jeśli wyniki badań wykluczyły zakażenie dróg moczowych, przyczyny należy poszukać głębiej. Warto wtedy poćwiczyć mięśnie kegla, a w ostateczności zdecydować się na operację. Jeśli doszło do zmian w obrębie miednicy mniejszej, lekarz zaproponuje pacjentowi operację przywracającą cewce moczowej właściwe nachylenie, podwieszenie szyi pęcherza lub przywrócenie macicy właściwej pozycji w jamie brzusznej. Można także wykonać zabieg wstrzykiwania pewnych substancji w okolice cewki moczowej, by zwiększyć jej kontrolę nad wypływaniem moczu.

Nietrzymanie moczu leczenie

Możliwości leczenia kłopotów z nietrzymaniem moczu jest bardzo wiele i nie warto marnować życia na zamykanie się w domu, lepiej od razu skonsultować się z lekarzem i podjąć dopasowane do naszego rodzaju schorzenia leczenie.

2 Komentarze
  1. Z tego co wiem bardzo duża część populacji ma teraz takie problemy więc dziekuje w imieniu tej społeczności :)

  2. Nie przyjemna sprawa ale może dotknąć każdego….

Pozostaw odpowiedź

ZAPRZYJAŹNIONE SERWISY:

logo pillsrank logo suplementy onlineintymnosclogo spirulinasjsj13